På Södra Esplanaden/Råbygatan i Lund har vi fått äran att leverera fönster till den vackra tegelbyggnaden, det är våra inåtgående kopplade 2+1 fönster som är grönmålade utvändigt.
”Alltid kul att se våra fönster monterade i huset , här efter fönsterbytet så har du fortfarande husets charm kvar, viktigt att behålla”
På Tomegapsgatan 12-18 – ligger ytterligare vackra hus där RM Snickerier AB levererat fönster, dessa hus är nybyggda men i gammal stil.
Projektledarna Plan- och Byggnadskonst i Lund AB skriver följande om projektet:
”Huset är traditionellt utformat med förankring i skånsk/lundensisk byggnadstradition. Noggranna materialval med återbrukat taktegel, slammat och murat fasadtegel, plåtdetaljer i zink och träfönster satta i bruk med äkta spröjs och kittfals.”
Nu behöver vi öka kapaciteten i vår fabrik och söker därför 2 nya medarbetare till vår produktion. Vi har lediga tjänster inom vårt måleri och vår montering/glasningsavdelning.
Om tjänsterna
Måleri: Arbetet innebär att du kommer att vara en del av vårt team som ansvarar för att måla och ytbehandla våra produkter enligt höga kvalitetsstandarder. Läs mer om tjänsten måleri här https://www.rm.se/sv/foretaget/lediga-jobb/maleriarbetare/
Här står Mathias som sålt specialdörren med halvrunt överljus som är integrerat i samma karm som pardörren. Kundunik spröjsplacering enligt kundens egna ritning. Dörren är i trä/trä med äkta kittad spröjs och kunden har även valt utsidan i egen grön kulör.
”Alltid kul att gå ut i fabriken och titta på det man sålt och hur bra det blir, så fint att man skulle vilja ha det själv”
Fler specialfönster på väg till kunder, här trä/aluminiumpartier men fast bröstning nertill och öppningsbart 2-luft upptill som har ett bågformad överdel.
Vi är glada att kunna meddela att vi nu än en gång fått levererat fönster till Astrid Lindgrens Värld, en plats där sagor blir verklighet. Våra högkvalitativa fönster kommer att pryda både de charmiga husen och de inbjudande restaurangerna i denna magiska temapark.
”När vi fick möjligheten att bidra till Astrid Lindgrens Värld visste vi att kvalitet och hållbarhet var av största vikt. Våra fönster är inte bara estetiskt tilltalande, de är också byggda för att stå emot tidens tand och det svenska vädret. Vi använder oss av hållbara material och avancerad teknik för att säkerställa att varje fönster inte bara ser fantastiskt ut, utan också erbjuder utmärkt isolering och energibesparing.”
Den 23-26 april kommer vi på RM Snickerier ställa ut våra produkter på Nordbyggmässan i Älvsjö. Välkommen att besöka oss i vår monter C15:42 för att se på våra produkter och prata fönster med våra säljare. Hämta din fribiljett här>>